Biomed eHIT Dynamic Visual Acuity Test Sistemi

Vestibüler Test Sistemleri

 VHIT, kafa bir açısal konuma hareket ederken gözün bir hedefi sabitleme olasılığını inceler.(VOR). eHIT ise Biomed markasına ait cihazın modelidir. Baş uyarımı ile altı yarım daire kanalının kantitatif (niceliksel) analizini yapmak için geliştirilmiştir. Test ilk olarak 1988 yılında Curthoys ve Halmagyi tarafından tanımlanmıştır. Şu ana kadar birçok farklı çalışmada kullanılan, baş savurma testi vestibüler sistemde yapılan standart testler arasındadır. Bu test için, kalorik veya çok daha pahalı olan rotasyonel sandalye testi gibi herhangi bir teknik araç gerekli değildir. Ayrıca, test süresi önemli ölçüde azalır. Baş savurma testi ile lateral, RALP ve LARP düzlemlerde klinisyen tarafından uygulanan öngörülemeyen baş savurmaları (impuls) ile altı semisirküler kanalı ayrı ayrı değerlendirerek, unilateral ve bilateral vestibüler kayıpları tanılamak için kullanılır. Baş dönmesi şikayeti olan hastanın etkin bir şekilde değerlendirilmesini ve baş dönmesinin vestibüler bozukluk ile ilgili olup olmadığının belirlenmesini sağlar.

Klinik Ölçümler
eHIT, altı semisirküler kanalın (lateral, anterior ve posterior) VOR kazancını ölçmek ve açık (overt) ve gizli (covert) düzeltici sakkadları belirlemek için tasarlanmıştır. Sistem, hızlı, yüksek çözünürlüklü 200Hz kameralar ve yenilikçi 800Hz 3-D Innertial Motion Sensörler (IMS) ile özel olarak tasarlanmış gözlükler içerir. Çift kamera kayıt sistemi sayesinde, gözlükleri çıkarmadan kaydedilen gözü hızlı bir şekilde değiştirmek mümkündür. Head ımpulse test yanı sıra standart olarak Spontan nistagmus, Head Impulse Nystagmus Test of Skew aynı yazılım üzerinden ve tek bir gözlük ile yapılabilmektedir. Ek olarak sesli komutlar sayesinde kullanıcı atımları kontrol edebilir.
Test Bataryası
.
Temel Teknik Özellikler
Prob Tonu

Öne Çıkan Özellikler

Standart eVHIT sistemlerinde test bataryası: spontan nistagmus, Head Impulse test(lateral, Anterior, Posterior), Head Impulse Nystagmus Test of Skew, Supression Head IMPulse (SHIMP) Testi

Gözlerin gerçek zamanlı görünümü

Gelişmiş görüntü işleme algoritması

Kombi maske

Odak kontrolü

3 adımda ayarlanabilen aynalar

Hastanın yüzüne en uygun şekilde oturması için yumuşak yastık

Ek donanıma gerek duymaz

Yetişkin ve çocuk hastalara uygun maske

800 Hz 3-D Atalet Hareket Sensörleri

Otomatik göz merkezleme

Otomatik 3D Gerçek Dünya kalibrasyonu

Kullanımı kolay, çok dilli kullanıcı arayüzü

VNG, SVV, DVA, Posturografi, Frenzel modülleri ile yükseltme imkanı

PC arayüzü: USB 2.0, değiştirilebilir kablolar

Ayak pedalı

Değiştirilebilir yastık ve köpük

Testler: VHIT, Spontan Nistagmus, Head Impulse Nystagmus Test of Skew, VNG*, DVA*, SUV/SVV*, Posturografi*, Kalorik*,

Binoküler 200Hz yüksek çözünürlüklü kamera

Video kaydı

Windows ile uyumlu yazılım

Kolay oluşturulan raporlama

Ayak pedalı ile kontrol

Ek bir donanıma ihtiyaç duymayan eHIT, vestibüler değerlendirme için gerekli testleri hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Hastalarınızı doğru ve verimli bir şekilde tanılamanıza yardımcı gerekli tüm testleri barındırabilmektedir.

Google Gözlük

Google Gözlük en gelişmiş Google Gözlük tasarımına sahiptir. USB kameralar bilgisayara doğrudan bağlanır. Odak kontrollü, üç adımda ayarlanabilir aynaları, yüksek çözünürlüklü ve fokusu ayarlanabilir kameralar ile mükemmel kayıtlar alabilirsiniz. Monoküler ve Binoküler kameraya sahip gözlüğü tek kullanımlık süngerlerle kullanarak veya temizlenme mendili ile temizlenebilir yastığı sayesinde hastalarınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Pediatrik veya küçük yüzlü hastalarınızda gözlüğün ayarlanabilir bandını kullanabilirsiniz. Binoküler ve monoküler kullanılabilien Google gözlüğü sayesinde *eVNG modeli ile kombine olarak tercih edilebilmektedir.

Raporlama

Hızlı veri aktarma teknolojisi ile kaydedilen video görüntüleri ve ölçüm değerleri yazılım veri tabanında veya istenilen dosyada saklanabilir, pdf. Formatında dışarı aktarılabilir. Ölçüm değerleri için var olan raporlama şablonu kullanılabilir veya istenilen şablon seçilebilir. Her bir testteki göz hareketleri video olarak yazılıma veya istenilen bir dosyaya kaydedilebilir. Yapılan kayıt tekrar tekrar izlenebilir. Test sonuçları ekranında video kaydı ile birlikte sonuçlar senkronize olarak takip edilebilir. Video görüntüleri ağır çekimde tekrar izlenebilir. Kaydedilen videolar istenildiğinde kullanılmak üzere amaçlı dışa aktarılabilir.

* Posturografi

Vestibüler değerlendirme sonrasında rehabilitasyon için gerekli olan posturografi istenildiğinde eHIT modeline entegre edilebilmektedir. Frekans düzleminde analiz yapabilen ePosturo seçeneği ile hastalarınıza tanı sonrasında kişiye özgü rehabilitasyon raporu oluşturabileceğiniz gibi, klinik veya merkezlerinizde rehabilitasyon yapabilirsiniz. ePosturo ile hastalarınızın düşme indeksini hesaplayabilir, yönsel eğilimlerini görüntüleyebilirsiniz. Romberg katsayısını hesaplayabilir, kaç derecelik dönme eğilimde olduğunu görütüleyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde standart olarak bulunan anemmez sayesinde hastanız hakkında bilgi sahibi olabilir, kişiye özgü resimli, stepli olarak yer alan rehabilitasyon programına ekleme-çıkartma yapabilirsiniz.

Yeni!!!! Supression Head Impulse Testi(SHIMP)
Supression Head Impulse (SHIMP) Testi ile uygulayıcılar VOR fonksiyonu hakkında ek bilgi sahibi olur. SHIMP testinde hasta, ani baş hareketi ile hareket eden hedefi takip ederek sakkad oluşturabiliyorsa (vHIT aksine) vestibüler sistem fonksiyonel kabul edilir. SHIMP testi, vHIT testinin tek başına zor yorumlandığı durumlarda ek bilgi sahibi olmak ve hastada rehabilitasyona başlamadan önce rezidüel fonksiyonu doğrulamak amacı ile kullanılır.