Biomed eVNG Video Nystagmography Test Sistemi

Vestibüler Test Sistemleri
Video Nistagmografi
VNG, denge bozukluklarının ayırıcı tanısında göz hareketlerinin kaydedilmesinde kullanılan bir tanı yöntemidir. eVNG ise Biomed markasına ait cihazın modelidir. Sağlam bir denge hissi için, temel bileşeni vestibulookular refleks (VOR) olan sensorimotor sistem (duyusal algı ve hareket) sorumludur. Labirentten gelen bilgileri vestibüler sinir (vestibulokoklear sinir) aracılığıyla beyin sapındaki çekirdek alanlara ve nihayetinde göz kaslarına ileterek bu refleks, postüral düzenlemeyi, bakış stabilizasyonunu ve uzayda oryantasyonu sağlar. Sistem de oluşabilecek bozukluk durumunda dengenin bozulmasına ve baş dönmesine (vertigo) neden olabilir. Hastalarda ataksi, vejetatif semptomlar (bulantı) veya bakış stabilizasyonunda bozukluk (Nistagmus) görülebilir. Bu Nistagmus, VNG kullanılarak kaydedilir.
Klinik Ölçümler
eVNG, temel vestibüler değerlendirme için gerekli tüm testlere sahiptir. Standart olarak, Optokinetik Testler ve Pozisyonel testleri yapabilidiği gibi, opsiyonel olarak tercih edilen Kalorik, DVA, SUV/SVV, Posturografi, Manuel Rotatory Chair, Manual Sinusoidal Pendula Test gibi testleri de bünyesinde barındırır. Ek olarak ayak pedalı ile kontrol edebilme özelliği sayesinde tek bir personel ile kolaylıkla test yapılmasına olanak sağlar.
Test Bataryası
.
Temel Teknik Özellikler
Prob Tonu

Öne Çıkan Özellikler

Standart nistagmografi sistemlerinde test bataryası: spontan nistagmus,pozisyon / pozisyonlama testi, kalorik irrigation, optokinetik

Gözlerin gerçek zamanlı görünümü

Gelişmiş görüntü işleme algoritması

Kombi maske

Odak kontrolü

3 adımda ayarlanabilen aynalar

Hastanın yüzüne en uygun şekilde oturması için yumuşak yastık

Ek donanıma gerek duymaz

Testler: Kalorik*, pozisyon/pozisyonlama testi,Dix Hallpike, Roll, Spontan Nistagmus, Optokinetik, Manuel Ratatory Chair Test, VHIT*, DVA*, SUV/SVV*, Posturografi*

Yüksek Çözünürlüklü 100Hz Kayıt

Video kaydı

Windows ile uyumlu yazılım

Kolay oluşturulan raporlama

Ayak pedalı ile kontrol

Ek bir donanoma ihtiyaç duymayan eVNG, vestibüler değerlendirme için gerekli testleri hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olucak şekilde dizayn edilmiştir. Hastalarınızı doğru ve verimli bir şekilde tanılamanıza yardımcı gerekli tüm testleri barındırabilmektedir.

Google Gözlük

Google Gözlük en gelişmiş Google Gözlük tasarımına sahiptir. USB kameralar bilgisayara doğrudan bağlanır. Odak kontrollü, üç adımda ayarlanabilir aynaları, yüksek çözünürlüklü ve fokusu ayarlanabilir kameralar ile mükemmel kayıtlar alabilirsiniz. Monoküler ve Binoküler kameraya sahip gözlüğü tek kullanımlık süngerlerle kullanarak veya temizlenme mendili ile temizlenebilir yastığı sayesinde hastalarınızda hijyen sağlayabilirsiniz. Pediatrik veya küçük yüzlü hastalarınızda gözlüğün ayarlanabilir bandını kullanabilirsiniz. Binoküler ve monoküler kullanılabilien Google gözlüğü sayesinde *eVHIT modeli ile kombine olarak tercih edilebilmektedir.

Raporlama

Hızlı veri aktarma teknolojisi ile kaydedilen video görüntüleri ve ölçüm değerleri yazılım veri tabanında veya istenilen dosyada saklanabilir, pdf. Formatında dışarı aktarılabilir. Ölçüm değerleri için var olan raporlama şablonu kullanılabilir veya istenilen şablon seçilebilir. Her bir testteki göz hareketleri video olarak yazılıma veya istenilen bir dosyaya kaydedilebilir. Yapılan kayıt tekrar tekrar izlenebilir. Test sonuçları ekranında video kaydı ile birlikte sonuçlar senkronize olarak takip edilebilir. Video görüntüleri ağır çekimde tekrar izlenebilir. Kaydedilen videolar istenilidğinde kullanılmak üzere amaçlı dışa aktarılabilir.

* Posturografi

Vestibüler değerlendirme sonrasında rehabilitasyon için gerekli olan posturografi istenildiğinde eVNG modeline entegre edilebilmektedir. Frekans düzleminde analiz yapabilen ePosturo seçeneği ile hastalarınıza tanı sonrasında kişiye özgü rehabilitasyon raporu oluşturabileceğiniz gibi, klinik veya merkezlerinizde rehabilitasyon yapabilirsiniz. ePosturo ile hastalarınızın düşme indeksini hesaplayabilir, yönsel eğilimlerini görüntüleyebilirsiniz. Romberg katsayısını hesaplayabilir, kaç derecelik dönme eğilimde olduğunu görütüleyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde standart olarak bulunan anemmez sayesinde hastanız hakkında bilgi sahibi olabilir, kişiye özgü resimli, stepli olarak yer alan rehabilitasyon programına ekleme-çıkartma yapabilirsiniz.
*opsiyonel olarak sunulmaktadır.